Kan inte nå servern
Temaauktioner online
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Ilmari Tapiovaara

(Finland, 1914-1999)
Ilmari Tapiovaara
(Finland, 1914-1999)

ILMARI TAPIOVAARA, stolar, 6 st, "Fanett", Edsbyverken.

Fanettstolar av Ilmari Tapiovaara. Målade. Stomme med spjälad genombruten rygg. Formpressad sits. Sitthöjd ca 43 cm.

Slitage. Märken. Smärre färgbortfall. Fläckar.

Formgivare

Ilmari Tapiovaara var en finländsk inredningsarkitekt och formgivare. Han studerade vid Konstindustriella läroverket samt praktiserade vid Le Corbusiers ateljé. Tapiovaara undervisade i inredningskonst vid Tekniska högskolan, Konstindustriella läroverket och Konstindustriella högskolan samt i USA. Han har skapat möbler och inredningar med modernistiskt och funktionellt uttryck i böjträ och formpressad fanér. Den uppdaterade versionen av pinnstolen kallad ”Madmoiselle” är idag en klassiker.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
4 000
S
E
K
380
E
U
R
434
USD
Utropspris
4 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (11 bud)
5
2 jul 2019 16:37
4 000 SEK
6
2 jul 2019 16:36
3 800 SEK
5
2 jul 2019 16:35
3 600 SEK
6
2 jul 2019 16:35
3 400 SEK
5
2 jul 2019 16:28
3 200 SEK
1
2 jul 2019 16:13
3 000 SEK
4
1 jul 2019 21:37
2 800 SEK
3
29 jun 2019 17:27
2 600 SEK
1
26 jun 2019 20:46
2 400 SEK
2
26 jun 2019 20:21
2 200 SEK
1
26 jun 2019 11:55
2 000 SEK
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.