Gunnar Nylund

(Sverige, 1904-1997)
Gunnar Nylund
(Sverige, 1904-1997)

GUNNAR NYLUND, skål samt vas och tulpanvas, chamotte. Rörstrand, 1900-talets andra hälft.

Gunnar Nylund, Chamotterat stengods. Senapsgul, Stämpelsignerad Rörstrand, Chamotte, Nylund, Sverige. Diameter på skål 19 cm. Längd på tulpanvas 20,5 cm. Höjd på vas 15 cm.

Formgivare

Klubbat pris
2 000
190
217
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (4 bud)
6 jul 2019 17:26
2 000 SEK
4 jul 2019 8:36
1 200 SEK
4 jul 2019 6:50
600 SEK
1 jul 2019 23:02
500 SEK