KOPPAR, sex stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95)

Dekor i famille rosefärger, med motiv av blommor, lövverk, hjortar, landskap. Längd 7,5-9 cm.

Slitage, mistor. En kopp med nagg som har blivit ommålad, samt spricka vid handtag. Smärre nagg, bränningssprickor. Mindre kopp med smärre kantlagning.

Klubbat pris
2 000
174
182
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (4 bud)
4 jul 2019 13:48
2 000 SEK
3 jul 2019 22:20
1 000 SEK
30 jun 2019 18:45
600 SEK
27 jun 2019 23:10
300 SEK