Kan inte nå servern

Ilmari Tapiovaara

(Finland, 1914-1999)
Ilmari Tapiovaara
(Finland, 1914-1999)

ILMARI TAPIOVAARA, STOL, "Mademoiselle", Asko. Formgiven 1956.

Svartmålad. Totalhöjd 92 cm, sitthöjd 39 cm. Plakettmärkt Asko.

Spjälorna förstärkta bak- och undertill. Smärre slitage.

Formgivare

Ilmari Tapiovaara var en finländsk inredningsarkitekt och formgivare. Han studerade vid Konstindustriella läroverket samt praktiserade vid Le Corbusiers ateljé. Tapiovaara undervisade i inredningskonst vid Tekniska högskolan, Konstindustriella läroverket och Konstindustriella högskolan samt i USA. Han har skapat möbler och inredningar med modernistiskt och funktionellt uttryck i böjträ och formpressad fanér. Den uppdaterade versionen av pinnstolen kallad ”Madmoiselle” är idag en klassiker.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
420
E
U
R
4 817
S
E
K
440
USD
Utropspris
250 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (16 bud)
7
4 jul 2019 16:29
420 EUR
6
4 jul 2019 16:29
400 EUR
7
4 jul 2019 16:25
380 EUR
6
4 jul 2019 16:24
360 EUR
7
4 jul 2019 13:01
340 EUR
6
4 jul 2019 7:59
320 EUR
5
A
4 jul 2019 7:57
300 EUR
6
4 jul 2019 7:57
300 EUR
5
A
3 jul 2019 17:47
280 EUR
6
3 jul 2019 17:47
260 EUR
5
3 jul 2019 13:46
240 EUR
4
29 jun 2019 16:13
220 EUR
2
A
29 jun 2019 7:56
200 EUR
3
29 jun 2019 7:56
200 EUR
2
28 jun 2019 5:54
180 EUR
1
27 jun 2019 17:39
100 EUR
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Nan Munsterhielm-Jarjis
Helsingfors
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice