Simon Gate

(Sverige, 1883-1945)
Simon Gate
(Sverige, 1883-1945)

SIMON GATE, vas, glas, Orrefors, signerad, 1930-tal

Grön glasmassa med slipad antikiserande dekor. Höjd 22 cm.

Slitage. Repor. Smärre nagg.

Formgivare

Simon Gate var en svensk glaskonstnär, målare och formgivare. Efter studier vid Konsthögskolan började han att arbeta vid Orrefors glasbruk. Tillsammans med glaskonstnären Edward Hald bidrog han till glasbrukets första storhetstid. Från 1916 tillverkade Simon Gate det så kallade graal-glaset, som mästarblåsaren Knut Bergqvist vidareutvecklat från överfångsglas. Idag hör graal-glasen från Orrefors till de mest eftertraktade konstglaspjäserna för svenska samlare. Tillsammans med Knut Bergqvist skapade han även de så kallade Slottsglasen, som på senare år fått stor uppmärksamhet. Simon Gate blev också känd för sina gravyrkompositioner på glasen, som dekorerades med bland annat festtåg och dansande kvinnor.

Klubbat pris
1 601
152
174
Utropspris
2 000 SEK
Budhistorik (15 bud)
12 jul 2019 21:16
1 601 SEK
12 jul 2019 21:16
1 505 SEK
12 jul 2019 12:22
1 301 SEK
12 jul 2019 10:11
1 201 SEK
12 jul 2019 10:11
1 200 SEK
11 jul 2019 12:19
1 101 SEK
11 jul 2019 12:19
1 001 SEK
10 jul 2019 9:02
650 SEK
9 jul 2019 13:55
600 SEK
7 jul 2019 21:08
550 SEK
7 jul 2019 21:08
500 SEK
7 jul 2019 21:08
450 SEK
7 jul 2019 21:07
400 SEK
7 jul 2019 21:07
350 SEK
3 jul 2019 21:47
300 SEK
Jessica Löfgren
Jessica Löfgren
+46 (0)727 43 08 79