Kan inte nå servern

Vicke Lindstrand

(Sverige, 1904-1983)
Vicke Lindstrand
(Sverige, 1904-1983)

VICKE LINDSTRAND, vas, glas, Kosta, signerad

Blått underfång med slipad dekor. Signerad "Kosta LS 2449". Höjd 17 cm.

Obetydligt ytslitage. Smärre repor.

Formgivare

Vicke (Viktor) Lindstrand, glaskonstnär, illustratör, textilkonstnär och keramisk formgivare. Han var verksam vid Orrefors 1928-41, där han formgav glas i klassiska former med graverad dekor, till Stockholmsutställningen 1930 visades en liten serie målat, figurativt glas. Under 1930-talets kom det graverade och optikblåsta glaset med kraftfulla figurer. Inför världsutställningen i Paris 1937 började man arbeta med ett mer tjockväggigt glas och Lindstrand kom därmed att förnya graalglaset, han arbetade tillsammans med Edvin Öhrström fram det tjockväggiga arielglaset, som var en ny teknik. Vicke Lindstrand var sedan konstnärlig ledare vid Upsala-Ekeby 1942-50, därefter verksam som konstnärlig ledare vid Kosta glasbruk 1950-73 där han formgav fantasifullt både servis- som konstglas.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
3 200
S
E
K
279
E
U
R
292
USD
Utropspris
2 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (27 bud)
4
10 jul 2019 18:23
3 200 SEK
1
A
10 jul 2019 18:22
3 000 SEK
4
10 jul 2019 18:22
3 000 SEK
1
9 jul 2019 20:18
2 100 SEK
3
9 jul 2019 12:27
2 015 SEK
1
A
9 jul 2019 12:26
1 915 SEK
3
9 jul 2019 12:26
1 815 SEK
1
A
9 jul 2019 12:26
1 715 SEK
3
9 jul 2019 12:26
1 615 SEK
1
9 jul 2019 11:51
1 515 SEK
3
8 jul 2019 22:26
1 415 SEK
1
A
8 jul 2019 22:26
1 400 SEK
1
A
8 jul 2019 22:25
1 315 SEK
3
8 jul 2019 22:25
1 215 SEK
1
A
8 jul 2019 22:25
1 115 SEK
3
8 jul 2019 22:25
1 015 SEK
1
A
8 jul 2019 22:25
965 SEK
3
8 jul 2019 22:25
915 SEK
1
A
8 jul 2019 22:24
865 SEK
3
8 jul 2019 22:24
815 SEK
1
A
8 jul 2019 22:24
765 SEK
3
8 jul 2019 22:24
715 SEK
1
A
8 jul 2019 22:24
665 SEK
3
8 jul 2019 22:24
615 SEK
1
A
5 jul 2019 14:55
565 SEK
2
5 jul 2019 14:55
515 SEK
1
2 jul 2019 19:13
300 SEK
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Jessica Löfgren
Stockholm
Jessica Löfgren
Värderare
+46 (0)727 43 08 79

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice