KITAO SHIGEMASA samt REKISENTEI EIRI, efter, färgträsnitt, 2 stycken. Japan, sent 1800-tal/tidigt 1900-tal.

"The Koya Tama River in Kii Provins", från serien Six Jewel Rivers. Mått på träsnitt 33x22 cm.
"No. 5, från serien Silkworm Cultivation (Kaiko yashinai gusa), bildmått 25x18,5 cm.

Ej examinerad ur ram. Smärre fläckar, vågigt papper, smärre maskstungen, blekt.

Proveniens

Gunhild Engholms samling (1917-2009)

See similar at the Museum of Fine Arts, Boston, nr 06.571, 11.19591.
British Museum 1908,0718,0.5, 1908,0718,0.6;
Edo Tokyo Museum, nr 89210011.
University of Wisconsin Madison, 1980.640.

Klubbat pris
1 500
131
137
Utropspris
2 500 SEK
Budhistorik (12 bud)
8 jul 2019 19:30
1 500 SEK
8 jul 2019 19:30
1 400 SEK
8 jul 2019 19:28
1 300 SEK
8 jul 2019 19:25
1 200 SEK
8 jul 2019 19:25
1 150 SEK
8 jul 2019 19:23
800 SEK
8 jul 2019 19:23
750 SEK
8 jul 2019 19:21
700 SEK
8 jul 2019 19:19
650 SEK
8 jul 2019 19:01
600 SEK
8 jul 2019 18:43
550 SEK
5 jul 2019 17:02
500 SEK