KITAGAWA UTAMARO, samt KATSUKAWA SHUNSHO, efter. Färgträsnitt, två stycken. Japan, sent 1800-tal/tidigt 1900-tal.

Blomstilleben, bildmått 22,5x16 cm.
"Lady looking at material for clothes", bildmått 25x18,5 cm.

Ej examinerad ur ram. Färgerna bleknade. Fläckar. Missfärgningar.

Proveniens

Gunhild Engholms samling (1917-2009)

See similar at the Harvard Art Museum, nr 1933.4.2196;
British Museum, nr 1944,1014,0.10; 1908,0718,0.12.
Edo Tokyo Museum, nr 90200164.

Klubbat pris
2 000
174
182
Utropspris
2 500 SEK
Budhistorik (25 bud)
8 jul 2019 19:41
2 000 SEK
8 jul 2019 19:40
1 900 SEK
8 jul 2019 19:40
1 800 SEK
8 jul 2019 19:40
1 700 SEK
8 jul 2019 19:38
1 600 SEK
8 jul 2019 19:36
1 500 SEK
8 jul 2019 19:36
1 444 SEK
8 jul 2019 19:36
1 400 SEK
8 jul 2019 19:35
1 300 SEK
8 jul 2019 19:35
1 200 SEK
8 jul 2019 19:35
1 111 SEK
8 jul 2019 19:34
950 SEK
8 jul 2019 19:34
900 SEK
8 jul 2019 19:34
850 SEK
8 jul 2019 19:34
800 SEK
8 jul 2019 19:21
750 SEK
8 jul 2019 19:19
700 SEK
8 jul 2019 19:19
700 SEK
8 jul 2019 18:44
650 SEK
8 jul 2019 18:44
600 SEK
6 jul 2019 15:03
550 SEK
6 jul 2019 7:32
500 SEK
5 jul 2019 17:04
450 SEK
4 jul 2019 14:27
350 SEK
2 jul 2019 13:23
300 SEK