FAT, SÅSSNIPA, KRUKA samt SKÅL, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.

Dekor i underglasyrblått, bestående av:
Såssnipa, tidigt 1800-tal, med motiv av flodlandskap, längd 17,5 cm (lagning vid mynning, glasyrnagg, troligen vrakgods).
En kruka, ståendes på fyra fötter, med motiv av landskap, längd 15,5 cm.
En skål, med motiv av flodlandskap, diameter 15 cm.
Ett fat, i famille rosefärger, kanton, med motiv av fåglar, växter och insekter, längd 27 cm (nagg).

Slitage, såsbåt med kantlagning. Smärre nagg, bränningssmistor och bränningssprickor.

Klubbat pris
3 086
269
282
Utropspris
1 500 SEK
Budhistorik (27 bud)
3 aug 2019 17:47
3 086 SEK
3 aug 2019 17:47
2 888 SEK
3 aug 2019 17:45
2 845 SEK
3 aug 2019 17:45
2 645 SEK
3 aug 2019 17:45
2 644 SEK
3 aug 2019 17:44
2 444 SEK
3 aug 2019 17:44
2 411 SEK
3 aug 2019 17:43
2 207 SEK
3 aug 2019 17:42
2 007 SEK
3 aug 2019 17:42
1 999 SEK
3 aug 2019 17:42
1 766 SEK
3 aug 2019 17:42
1 666 SEK
3 aug 2019 17:42
1 606 SEK
3 aug 2019 17:42
1 506 SEK
3 aug 2019 17:41
1 500 SEK
3 aug 2019 17:41
1 400 SEK
3 aug 2019 17:41
1 305 SEK
3 aug 2019 17:41
1 300 SEK
3 aug 2019 16:08
1 200 SEK
30 jul 2019 19:21
1 100 SEK
30 jul 2019 19:21
1 000 SEK
30 jul 2019 19:21
1 000 SEK
30 jul 2019 19:21
550 SEK
30 jul 2019 19:21
500 SEK
28 jul 2019 1:10
450 SEK
28 jul 2019 1:10
400 SEK
27 jul 2019 18:27
300 SEK