TALLRIKAR, 10 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i famille rosefärger. Bestående av:
3 tallrikar, med motiv av blommor, inom grön bräm, diameter 23,5 cm (en med lagningar och sprickor, en med nagg, en med spricka och nagg).
En med motiv av fåglar i naturmiljö, diameter 22,5 cm (sprickor).
3 tallrikar med motiv av blombukett i kruka, diameter 22-23 cm (en med nagg, en med omfattande skador).
2 med motiv av blommor, diameter 23-23,5 cm (båda med sprickor).
1 skålfat, lotusformad, med motiv av blommor, diameter 23 cm (nagg, annars i fint skick).

Slitage, mistor, bränningssprickor, nagg. Flera med sprickor, få med lagningar och skador.

Klubbat pris
3 400
296
310
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (4 bud)
3 aug 2019 14:44
3 400 SEK
3 aug 2019 7:03
3 200 SEK
29 jul 2019 15:31
3 000 SEK
28 jul 2019 21:53
500 SEK