Kan inte nå servern

Rörstrand

(Sverige)
Rörstrand
(Sverige)

SERVISDELAR, 53 delar, flintgods, "Ostindia", Rörstrand.

Bestående av:
12 tallrikar, diameter 23,5 cm
12 förrättstallrikar, diameter 21 cm.
12 assietter, diameter 18 cm.
12 sopptallrikar, diameter 21 cm.
1 såsbåt, längd 18,5 cm.
2 serveringsfat, längd 31,5/36 cm.
1 ovalt serveringsskålfat, längd 27,5 cm.
1 vas.

Smärre slitage.

Formgivare

Den keramiska fabriken Rörstrand grundades 1726 i Stockholm och har i snart 300 år varit en av de ledande fabrikerna i Sverige. I början tillverkades främst fajanser med blå underglasyr från förebilder i Delft och Rouen. På 1890-talet inleddes en tradition av att anlita konstnärliga medarbetare för att designa servismönster. Kända formgivare genom tiderna har varit Louise Adelborg, Edward Hald, Gunnar Nylund, och Hertha Bengtsson. Oförglömliga serviser som "Swedish Grace", ”Mon amie” och "Blå eld" finner än idag sin plats i svenska hem.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
8 100
S
E
K
728
E
U
R
769
USD
Utropspris
3 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (31 bud)
9
A
28 jul 2019 17:16
8 100 SEK
8
28 jul 2019 17:16
8 100 SEK
9
28 jul 2019 17:16
7 900 SEK
8
A
28 jul 2019 17:13
7 700 SEK
9
28 jul 2019 17:13
7 500 SEK
8
28 jul 2019 17:13
7 300 SEK
9
A
28 jul 2019 17:13
7 100 SEK
9
28 jul 2019 17:12
6 500 SEK
10
28 jul 2019 17:09
6 300 SEK
9
28 jul 2019 17:06
6 100 SEK
5
28 jul 2019 16:58
5 900 SEK
9
A
28 jul 2019 16:58
5 800 SEK
9
28 jul 2019 16:56
5 700 SEK
5
A
28 jul 2019 16:56
5 500 SEK
9
28 jul 2019 16:56
5 500 SEK
5
28 jul 2019 16:39
5 100 SEK
8
27 jul 2019 8:13
4 900 SEK
7
A
27 jul 2019 8:13
4 800 SEK
7
25 jul 2019 22:47
4 700 SEK
6
A
25 jul 2019 22:46
4 500 SEK
7
25 jul 2019 22:46
4 400 SEK
6
25 jul 2019 8:12
4 200 SEK
5
A
25 jul 2019 8:12
4 000 SEK
5
23 jul 2019 22:09
3 800 SEK
3
21 jul 2019 14:00
3 600 SEK
4
21 jul 2019 6:38
3 400 SEK
3
19 jul 2019 21:51
3 200 SEK
2
A
19 jul 2019 21:51
3 000 SEK
3
19 jul 2019 21:51
3 000 SEK
2
19 jul 2019 19:06
2 000 SEK
1
19 jul 2019 15:03
1 000 SEK
Alla tider är i CET
Köpinformation