BØRGE MOGENSEN, bokhyllor, 2 st, "Öresund", Karl Andersson & Söner, 1960/70-tal.
Fanerade med ek. Två överdelar med flyttbara hyllplan. Två underskåp med skjutdörrar varav en med lådor. Vardera längd 128, djup 42, höjd 152 cm.
Smärre slitage. Smärre fläckar. Ett underskåp med större fanerskada, ett saknar delvis bakstycke.