Alf Wallander

(Sverige, 1862-1914)
Alf Wallander
(Sverige, 1862-1914)

ALF WALLANDER, KRÄFTSERVIS, 19 delar, flintgods. Rörstrand, 1900-talets första hälft.

Reliefdekor av kräftor. Bestående av:
6 tallrikar, diameter 22,5 cm.
12 lite djupare tallrikar, diameter 22,5 cm.
1 serveringsskål, diameter 26 cm.

Slitage, krackelyr. Skål med smärre nagg.

Formgivare

Klubbat pris
7 867
694
724
Utropspris
5 000 SEK
Budhistorik (16 bud)
6 aug 2019 19:22
7 867 SEK
6 aug 2019 19:20
7 667 SEK
6 aug 2019 19:20
7 500 SEK
6 aug 2019 19:19
7 467 SEK
6 aug 2019 19:19
7 267 SEK
6 aug 2019 19:19
7 067 SEK
6 aug 2019 19:19
6 867 SEK
4 aug 2019 13:01
6 866 SEK
2 aug 2019 5:52
6 666 SEK
2 aug 2019 5:52
6 500 SEK
31 jul 2019 18:48
6 211 SEK
31 jul 2019 18:47
6 011 SEK
31 jul 2019 18:47
6 000 SEK
30 jul 2019 22:43
4 400 SEK
30 jul 2019 22:43
4 200 SEK
30 jul 2019 17:55
4 000 SEK