Alf Wallander

(Sverige, 1862-1914)
Alf Wallander
(Sverige, 1862-1914)

ALF WALLANDER, KRÄFTSERVIS, 19 delar, flintgods. Rörstrand, 1900-talets första hälft.

Reliefdekor av kräftor. Bestående av:
6 tallrikar, diameter 22,5 cm.
12 lite djupare tallrikar, diameter 22,5 cm.
1 serveringsskål, diameter 26 cm.

Slitage, krackelyr. Skål med smärre nagg.

Formgivare

Alf Wallander var en svensk bildkonstnär, keramiker och glasformgivare född i Stockholm. Redan som 15-åring började han vid "Slöjdskolan" i Stockholm, han studerade sedan vid Konstakademien och sedan i Paris 1885-1889.

Wallander var en mycket mångsidig konstnär och påverkad av tidsandan runt sekelskiftet 1900 blev han bland annat inspirerad av författaren Ellen Keys filosofi om "Skönhet för alla" och den brittiska Arts & Crafts-rörelsen, något man kan se i Wallanders formgivning av möbler, textilier, glas och keramik. Wallander var knuten till Rörstrands Porslinsfabrik från 1895 och fick redan år 1896 uppmärksamhet för sin jugendkeramik och blev sedan utnämnd till konstnärlig ledare vid Rörstrand år 1900. Wallander var under åren 1907-1911 knuten till Kosta glasbruk som formgivare. Alf Wallander var vid sidan av Gunnar G.son Wennerberg de som dominerade som formgivare i Sverige under jugendepoken.

Klubbat pris
7 867
746
854
Utropspris
5 000 SEK
Budhistorik (16 bud)
6 aug 2019 19:22
7 867 SEK
6 aug 2019 19:20
7 667 SEK
6 aug 2019 19:20
7 500 SEK
6 aug 2019 19:19
7 467 SEK
6 aug 2019 19:19
7 267 SEK
6 aug 2019 19:19
7 067 SEK
6 aug 2019 19:19
6 867 SEK
4 aug 2019 13:01
6 866 SEK
2 aug 2019 5:52
6 666 SEK
2 aug 2019 5:52
6 500 SEK
31 jul 2019 18:48
6 211 SEK
31 jul 2019 18:47
6 011 SEK
31 jul 2019 18:47
6 000 SEK
30 jul 2019 22:43
4 400 SEK
30 jul 2019 22:43
4 200 SEK
30 jul 2019 17:55
4 000 SEK