Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Madeleine Pyk – en samling F769
Auktion:
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Carl Malmsten

(Sverige, 1888-1972)
Carl Malmsten
(Sverige, 1888-1972)

CARL MALMSTEN, stolar, 5 stycken, "Lilla Åland", 1960-tal.

Björk. Spjälad genombruten rygg. Sitthöjd 45,5 cm. Total höjd 87,5 cm.

Slitage, märken, repor, fläckar.

Formgivare

Carl Malmsten är en av Sveriges mest kända möbelformgivare. Han står bakom flera moderna designklassiker som pinnstolen ”Lilla Åland”, fåtöljen ”Farmor”, soffan ”Samsas”, skåpet ”Herrgården” och möbelserien ”Vardag”.
Både ”Lilla Åland” och ”Vardag” anammade dåtidens ideal om ”vackrare vardagsvara” när de introducerades under 1940-talet. Med sin nätta form och sparsmakade design blev de snabbt tidlösa inredningsdetaljer som vi ser i många hem än idag. Under början av sin karriär gjorde Malmsten praktik på olika snickeriverkstäder och studerade möbler på Nordiska museet och Skansen. Sitt stora genombrott fick han 1916 då han fick uppdraget att formge en del av inredningen i Stockholms Stadshus. Malmsten samarbetade med flera arkitekter, som Ragnar Östberg, Ivar Tengbom och Ferdinand Boberg och genomförde arbeten för både Stockholms konserthus och Ulriksdals slott. Han deltog i den idag klassiska hemutställningen på Liljevalchs 1917 där begreppet ”Vackrare vardagsvara” myntades.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
7 300
S
E
K
693
E
U
R
796
USD
Utropspris
6 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (20 bud)
12
6 aug 2019 16:40
7 300 SEK
10
6 aug 2019 15:56
7 100 SEK
11
A
6 aug 2019 15:56
7 000 SEK
11
6 aug 2019 15:11
6 600 SEK
7
6 aug 2019 8:27
6 400 SEK
10
A
6 aug 2019 8:27
6 300 SEK
10
5 aug 2019 22:51
6 200 SEK
7
A
5 aug 2019 22:51
6 000 SEK
10
5 aug 2019 22:51
6 000 SEK
7
A
5 aug 2019 12:26
4 800 SEK
9
5 aug 2019 12:26
4 600 SEK
7
A
3 aug 2019 2:55
4 400 SEK
8
3 aug 2019 2:55
4 200 SEK
7
2 aug 2019 18:29
4 000 SEK
6
2 aug 2019 7:10
3 000 SEK
5
1 aug 2019 16:06
1 600 SEK
4
1 aug 2019 12:15
1 500 SEK
3
31 jul 2019 22:10
1 000 SEK
2
31 jul 2019 21:39
400 SEK
1
31 jul 2019 20:19
350 SEK
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.