Eva Zettervall

(Sverige, Född 1941)
Eva Zettervall
(Sverige, Född 1941)

EVA ZETTERVALL, färglitografi, signerad och numrerad 264/375.

Kvinna i profil. Bladstorlek c:a 43 x 29 cm.

Ej examinerad ur ram.

Konstnär

Zettervall, Eva f.1941 i Boden. Svensk målare, grafiker och skulptör. Utbildad vid Kungliga Konsthögskolan 1973-1979. Eva Zettervalls konst kretsar kring människor, erotik och det förbjudna och outtalade.” Hon har under en mängd år visat sin betydande roll i svenskt konstliv genom att med kraft, mod och glimtar av humor gestalta viktiga politiska frågor i sin konst. Eva Zettervall ifrågasätter dagsaktuella ämnen med anknytning till makt och kön när hon tar upp motiv som rör parrelationer, sexualitet, könsroller och handlingsutrymme” (Juryns motivering inför Anna Nordlander-priset 2005). Hon har ett gediget teckningskunnande och ett respektlöst utnyttjande av olika tekniker

Klubbat pris
700
62
64
Utropspris
1 500 SEK
Budhistorik (9 bud)
18 aug 2019 21:36
700 SEK
18 aug 2019 21:36
650 SEK
18 aug 2019 21:35
600 SEK
18 aug 2019 21:35
550 SEK
18 aug 2019 21:35
500 SEK
18 aug 2019 21:35
450 SEK
18 aug 2019 21:35
400 SEK
18 aug 2019 21:35
350 SEK
12 aug 2019 18:32
300 SEK