Madeleine Pyk – en samling F769

VÄGGLAMPOR, ett par, 1930-tal.

Ram av vitmetall (stål?) med geometrisk dekor, bakstycke i form av spegelglas, cylindriska glödlampor, märkta med pappers etikett 1 och 2, ett spegelglas med påskrift 17. 11. 30. Höjd 40 cm, bredd 30 cm.

Ett spegelglas senare, ett med nagg, dessa sitter lös i vägginfästningen, elektriciteten klippt.

Klubbat pris
4 000
380
434
Utropspris
5 000 SEK
Budhistorik (1 bud)
15 jul 2019 18:08
4 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69