Kan inte nå servern
Temaauktioner online
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Arne Norell

(Sverige, 1917-1971)
Arne Norell
(Sverige, 1917-1971)

ARNE NORELL, fåtöljer, ett par, "Sirocco", 1960/70-tal.

Stomme av palisander. Lös plymå i sits. Klädsel av skinn. Sitthöjd 36. Bredd 70. Djup 66. Höjd 70 cm.

Slitage. Fläckar. Repor. Märken. Knapp saknas.

Formgivare

Arne Norell var en svensk möbelformgivare. Han startade egen verkstad i Solna år 1954. Norell var mångsidig och utnyttjade framgångsrikt olika materialkombinationer som svarvat trä, böjträ, stödläder, tyg, skinn och metall. Många av hans modeller började först produceras efter hans död. Norell var inspirerad av danskt formspråk vilket exempelvis syns på hans vilfåtölj ”Ari”. Stolen fick utmärkelsen "Showpiece of the year" år 1973 av British Furniture Manufacturer. “Sirocco” är en annan känd möbel signerad Norell.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
20 005
S
E
K
1 898
E
U
R
2 172
USD
Utropspris
12 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (32 bud)
9
A
14 aug 2019 20:03
20 005 SEK
10
14 aug 2019 20:03
20 000 SEK
9
A
14 aug 2019 20:01
19 500 SEK
10
14 aug 2019 20:01
19 000 SEK
9
11 aug 2019 21:04
17 300 SEK
7
A
11 aug 2019 20:54
16 800 SEK
7
11 aug 2019 5:42
16 500 SEK
8
A
11 aug 2019 5:42
16 000 SEK
8
11 aug 2019 5:20
15 700 SEK
7
A
11 aug 2019 5:20
15 200 SEK
8
11 aug 2019 5:20
15 000 SEK
7
A
11 aug 2019 5:19
14 500 SEK
8
11 aug 2019 5:19
14 000 SEK
7
A
11 aug 2019 5:19
13 500 SEK
8
11 aug 2019 5:19
13 000 SEK
7
11 aug 2019 1:58
12 500 SEK
5
10 aug 2019 14:11
12 000 SEK
7
A
10 aug 2019 14:11
11 500 SEK
5
10 aug 2019 14:11
11 000 SEK
7
A
10 aug 2019 14:11
10 500 SEK
5
10 aug 2019 14:11
10 000 SEK
7
A
10 aug 2019 14:10
9 800 SEK
5
10 aug 2019 14:10
9 600 SEK
7
A
10 aug 2019 14:10
9 400 SEK
5
10 aug 2019 14:10
9 200 SEK
7
9 aug 2019 0:14
9 000 SEK
6
8 aug 2019 21:42
7 400 SEK
5
8 aug 2019 17:55
7 200 SEK
4
8 aug 2019 17:06
7 000 SEK
3
8 aug 2019 0:15
3 000 SEK
2
7 aug 2019 23:06
600 SEK
1
7 aug 2019 18:49
500 SEK
Alla tider är i CET
Om Cites

CITES-intyg medföljer

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.