JOSEF FRANK, matbord, för Firma Svenskt Tenn, modell 947.
Pyramidmahogny med kantrand av björk. Två iläggsskivor, varav en med sarg. Längd (150+60+40) totalt c:a 255, bredd 110, höjd 73 cm.
Obetydligt slitage, smärre repor. Ytterligare två iläggsskivor (original) medföljer vas pluggar/hål inte passar med bord/övriga skivor.