Jens Quistgaard

(Danmark, Född 1919)
Jens Quistgaard
(Danmark, Född 1919)

JENS QUISTGAARD, teservis, 32 delar, stengods, "Relief", Kronjyden Nissen/Bing & Gröndahl, 1900-talets andra hälft.

Stiliserad växtdekor i relief, gulbrun glasyr. Bestående av:
6 koppar med 7 fat, diameter på fat 15 cm.
1 tekanna med lock, längd 21,5 cm.
1 sockerskål med lock, diameter 10 cm-
1 kanna, höjd 14 cm.
1 marmeladburk med lock, diameter 12 cm.
1 kakfat på fot, diameter 19 cm.
1 karott, längd 19 cm.
3 fat, längd 13,5 cm.
1 kastrull med lock, längd 21 cm.
2 serveringsfat, diameter 24 cm.
4 tallrikar, diameter 21 cm.
8 fat, diameter 19,5 cm.
1 skål, diameter 19 cm.
1 vas, höjd 16 cm.

Smärre slitage.

Klubbat pris
2 409
214
223
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (7 bud)
17 jul 2019 18:30
2 409 SEK
10 jul 2019 14:12
2 209 SEK
10 jul 2019 14:12
2 200 SEK
10 jul 2019 14:12
2 000 SEK
10 jul 2019 14:12
1 900 SEK
10 jul 2019 0:20
1 800 SEK
9 jul 2019 20:57
300 SEK