Per Hasselberg

(Sverige, 1850-1894)
Per Hasselberg
(Sverige, 1850-1894)

PER HASSELBERG, efter, skulptur, bronspatinerad gips, omkring år 1900.

"Snöklockan", höjd 93 cm.

Slitage. Smärre skador. Nagg.

Konstnär

Per Hasselberg var en svensk skulptör född i Ronneby, Blekinge. Han började sin bana som timmermanselev, snickarlärling och ornamentbildhuggare. Hasselberg studerade senare vid Ècole des Beaux-Arts i Paris. Han var en av Sveriges ledande skulptörer vid 1800-talets slut och var nära vän med Prins Eugen i vars konstsamling han finns representerad. Hasselberg var den förste svenske skulptören att erhålla guldmedalj på Parissalongen och han var en tongivande kraft inom opponentrörelsen. Kända verk av Hasselberg är ”Snöklockan” som bland annat finns i Nationalmuseums samlingar, ”Grodan”, ”Grodungen” och ”Näckrosen”.

Klubbat pris
4 000
380
434
Utropspris
5 000 SEK
Budhistorik (8 bud)
20 jul 2019 19:39
4 000 SEK
15 jul 2019 17:50
3 800 SEK
15 jul 2019 16:41
3 600 SEK
15 jul 2019 16:09
3 400 SEK
15 jul 2019 14:26
3 200 SEK
15 jul 2019 13:41
3 000 SEK
12 jul 2019 7:33
2 700 SEK
11 jul 2019 20:56
2 450 SEK