Anna Petrus

(Sverige, 1886-1949)
Anna Petrus
(Sverige, 1886-1949)

ANNA PETRUS, vas "Janushuvud", för Firma Svenskt Tenn, 1954.

Höjd 10,5 cm.

Smärre slitage, mindre fotnagg.

Formgivare

Anna Petrus var skulptör, industridesigner och formgivare, verksam i början av förra sekelskiftet. Hon föddes som Anna Petersson, dotter till en medicinprofessor och en grevinna, och tog sig efternamnet när hon utbildade sig på Konsthögskolan. Hon ärvde en mindre förmögenhet vid 11 års ålder då hennes mamma dog, vilket möjliggjorde att hon tidigt kunde utbilda sig i London och resa till Italien och Frankrike.

Anna Petrus stora internationella genombrott kom med världsutställningen i Paris 1925, där hon visade upp föremål i tenn och gjutjärn, i Swedish Grace-stil. Tenn var vid den tiden ett material som ansågs omodernt, men dess popularitet ökade i takt med att formgivare som Petrus kunde se dess fördelar. 1924 påbörjade hon ett samarbete med det då nyetablerade Firma Svenskt Tenn. Lejonet kom att bli ett återkommande motiv i Anna Petrus produktion, både som skulpturer och som stiliserade dekorer.

Klubbat pris
5 200
493
565
Utropspris
5 000 SEK
Budhistorik (17 bud)
17 jul 2019 18:06
5 200 SEK
9
17 jul 2019 18:06
5 000 SEK
17 jul 2019 18:05
4 800 SEK
9
17 jul 2019 18:05
4 600 SEK
17 jul 2019 17:38
4 100 SEK
9
17 jul 2019 6:38
4 000 SEK
9
16 jul 2019 23:01
3 900 SEK
16 jul 2019 21:39
3 700 SEK
8
16 jul 2019 14:35
3 500 SEK
14 jul 2019 22:07
3 300 SEK
13 jul 2019 17:27
3 100 SEK
11 jul 2019 6:52
2 900 SEK
10 jul 2019 22:58
2 700 SEK
10 jul 2019 16:05
2 500 SEK
10 jul 2019 6:26
1 200 SEK
10 jul 2019 4:05
605 SEK
9 jul 2019 18:53
555 SEK