Kan inte nå servern

Ola Billgren

(Sverige, 1940-2001)
Ola Billgren
(Sverige, 1940-2001)

OLA BILLGREN, litografi, signerad och numrerad 67/100, daterad 84

Ansikte. Bildstorlek ca 36 x 30 cm.

Ej examinerad ur ram. Helhetsintrycket är gott.

Konstnär

Ola Billgren föddes 1940 i Köpenhamn men var verksam i Sverige. Billgren var autodidakt och skolades av sina föräldrar, konstnärsparet Hans och Grete Billgren. Billgren arbetade inom genrer som grafik, akvarell, collage, fotografi, film och scenografi. Han var även författare och kulturskribent. Billgren var mycket mångfacetterad i sitt skapande och odlade i sitt konstnärskap relationen mellan konst och verklighet. Under 60-talet tog han steget från abstrakt expressionism till fotografisk realism. Så småningom blev hans målningar ett mellanting mellan det abstrakta och det fotorealistiska, vilket resulterade i romantiska landskap, där han undersökte förhållandet mellan ljuset och färgen. Formerna löstes upp och färgerna reducerades till en monokrom , enfärgad yta, som var rikt bearbetad och varierad. På slutet av 80-talet återgick han till den urbana miljöni stora stadslandskap, ofta målade ur ett högt perspektiv men med samma impressionistiska anslag som i hans landskapsmålningar. Billgrens inflytande på de senaste decenniernas konstliv är mycket stort. Billgren finns representerad på bland annat Musée National d'art Moderne Centre George Pompidou i Paris samt Moderna museet Stockholm.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
2 502
S
E
K
218
E
U
R
228
USD
Utropspris
2 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (31 bud)
7
23 jul 2019 20:44
2 502 SEK
5
23 jul 2019 17:47
2 302 SEK
7
A
23 jul 2019 17:47
2 160 SEK
7
23 jul 2019 13:49
2 060 SEK
8
A
23 jul 2019 13:49
1 960 SEK
8
23 jul 2019 10:00
1 950 SEK
7
A
21 jul 2019 21:15
1 850 SEK
8
21 jul 2019 21:15
1 750 SEK
7
21 jul 2019 20:26
1 650 SEK
8
21 jul 2019 9:58
1 550 SEK
7
A
21 jul 2019 9:58
1 500 SEK
7
21 jul 2019 9:48
1 450 SEK
8
21 jul 2019 7:41
1 350 SEK
7
A
21 jul 2019 7:41
1 300 SEK
7
20 jul 2019 21:15
1 250 SEK
6
A
20 jul 2019 21:15
1 150 SEK
6
17 jul 2019 13:46
1 102 SEK
5
17 jul 2019 12:25
1 002 SEK
2
A
17 jul 2019 12:25
1 000 SEK
2
A
17 jul 2019 12:25
952 SEK
5
17 jul 2019 12:25
902 SEK
2
A
17 jul 2019 12:25
852 SEK
5
17 jul 2019 12:25
802 SEK
2
A
17 jul 2019 5:16
710 SEK
4
17 jul 2019 5:16
660 SEK
2
A
17 jul 2019 5:15
605 SEK
4
17 jul 2019 5:15
555 SEK
2
A
16 jul 2019 23:16
450 SEK
3
16 jul 2019 23:16
400 SEK
2
16 jul 2019 21:11
350 SEK
1
16 jul 2019 17:13
300 SEK
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Jessica Löfgren
Stockholm
Jessica Löfgren
Värderare
+46 (0)727 43 08 79

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice