MATTA, semiantik Keshan part silk, ca 207,5 x 134,5 cm (samt en kortsida med 1,5 cm slätväv).

Benvit botten med polykrom dekor av medaljong med landskap och palats, en stor och fyra mindre blomvaser, träd, blommande grenar och bordyrer. Bred blågrön huvudbård med blomvaser och träd. Några mönster knutna i silke.

Obetydligt slitage, smutsig, fläckar varav några lite stela (inte sköra). Långsidorna med smärre trampveck, en kortsida med några skador.

Klubbat pris
3 200
282
295
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (3 bud)
16 aug 2019 16:16
3 200 SEK
12 aug 2019 15:22
3 000 SEK
10 aug 2019 22:38
500 SEK