Arne Norell

(Sverige, 1917-1971)
Arne Norell
(Sverige, 1917-1971)

ARNE NORELL, fåtölj "Löven", 1900-talets andra hälft.

Stomme av mahognybetsat trä, lös sitt och ryggdyna klädda med skinn, etikettmärkt, sitthöjd ca 39, total höjd ca 75 cm

Smärre slitage. Något blekt. Smärre fläckar. Skada/lagning på lädret på stommen.

Formgivare

Arne Norell var en svensk möbelformgivare. Han startade egen verkstad i Solna år 1954. Norell var mångsidig och utnyttjade framgångsrikt olika materialkombinationer som svarvat trä, böjträ, stödläder, tyg, skinn och metall. Många av hans modeller började först produceras efter hans död. Norell var inspirerad av danskt formspråk vilket exempelvis syns på hans vilfåtölj ”Ari”. Stolen fick utmärkelsen "Showpiece of the year" år 1973 av British Furniture Manufacturer. “Sirocco” är en annan känd möbel signerad Norell.

Klubbat pris
2 600
247
282
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (5 bud)
27 jul 2019 16:31
2 600 SEK
27 jul 2019 16:31
2 400 SEK
25 jul 2019 8:52
2 200 SEK
20 jul 2019 18:44
2 000 SEK
20 jul 2019 17:37
500 SEK

Ellinor Bylander
Ellinor Bylander
Värderare. Tjänstledig.