Arne Jacobsen

(Danmark, 1902-1971)
Arne Jacobsen
(Danmark, 1902-1971)

ARNE JACOBSEN för FRITZ HANSEN. STOLAR, 10 st, "Sjuan", Wenge-trä

Modell Sjuan, Märkta Fritz Hansen, 1974.

Helhetsintrycket är mycket gott.Smärre slitage, några stolar med repor på sits.

Formgivare

Arne Jacobsen (1902–1972) är en av Danmarks mest berömda och framstående möbelformgivare och arkitekter. Mellan åren 1924 och 1927 studerade han vid "Kunstakademiets Arkitektskole" i Köpenhamn, därefter anställdes han på Paul Holsoes arkitektkontor.

Klubbat pris
20 505
1 788
1 871
Utropspris
12 000 SEK
Budhistorik (26 bud)
8 aug 2019 21:39
20 505 SEK
8 aug 2019 21:39
20 000 SEK
8 aug 2019 21:38
18 500 SEK
8 aug 2019 20:34
18 000 SEK
12
8 aug 2019 20:27
17 500 SEK
11
8 aug 2019 20:26
17 000 SEK
12
8 aug 2019 20:26
16 500 SEK
11
8 aug 2019 20:24
15 500 SEK
8 aug 2019 20:24
15 000 SEK
11
8 aug 2019 19:11
14 000 SEK
10
5 aug 2019 23:29
13 500 SEK
8
4 aug 2019 14:03
13 000 SEK
9
4 aug 2019 1:19
12 500 SEK
8
4 aug 2019 1:19
12 000 SEK
9
4 aug 2019 1:19
12 000 SEK
8
3 aug 2019 23:20
10 500 SEK
3 aug 2019 23:20
10 000 SEK
8
3 aug 2019 23:20
10 000 SEK
2 aug 2019 18:13
9 200 SEK
2 aug 2019 17:20
9 000 SEK
2 aug 2019 13:15
8 100 SEK
2 aug 2019 10:57
7 900 SEK
2 aug 2019 6:37
7 200 SEK
1 aug 2019 22:35
7 000 SEK
1 aug 2019 16:21
5 005 SEK
1 aug 2019 15:24
3 000 SEK