Art Déco

(Frankrike)
Art Déco
(Frankrike)

TAKLAMPA, art déco, 1930-tal.

Grönpatinerad stomme av metall, plafond av glas. Fyra ljuspunkter. Diameter 56, höjd 37 cm.

Smärre slitage. Ej funktionstestad.

Formgivare

Art Déco, eller Arts Décoratifs, är en klassicerande dekorationsstil vars namn härstammar från världsutställningen i Paris 1925 (Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes). Stilen uppstod tidigare, redan under 1910-talet. Art Décon karaktäriseras av ett avskalat formspråk med geometriska former, starka färger och kontraster. Inspiration hämtades från antiken och öppnandet av Tutankhamuns grav 1922. Det tidiga 1800-talets empire återspeglades också i art décons formspråk. I Sverige var stilen något mer återhållsam och arkitekturen kallas ofta "20-talsklassicism" eller "Swedish grace".

Klubbat pris
5 200
453
474
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (20 bud)
10
13 aug 2019 18:19
5 200 SEK
9
13 aug 2019 16:02
5 000 SEK
10
13 aug 2019 16:02
5 000 SEK
9
13 aug 2019 14:51
4 400 SEK
12 aug 2019 20:52
4 200 SEK
8
12 aug 2019 20:52
4 004 SEK
8
12 aug 2019 13:11
3 800 SEK
11 aug 2019 19:03
3 600 SEK
11 aug 2019 19:01
3 400 SEK
11 aug 2019 19:01
3 400 SEK
9 aug 2019 23:05
3 100 SEK
9 aug 2019 10:41
2 900 SEK
9 aug 2019 10:40
2 700 SEK
9 aug 2019 10:40
2 600 SEK
8 aug 2019 23:12
2 400 SEK
8 aug 2019 10:55
2 200 SEK
7 aug 2019 23:03
2 000 SEK
7 aug 2019 21:20
1 700 SEK
7 aug 2019 19:35
1 500 SEK
7 aug 2019 15:57
500 SEK
Christian Olsén
Christian Olsén
+46 (0)703 09 56 57