Atelier Borgila

(Sverige)
Atelier Borgila
(Sverige)

ATELIER BORGILA, SKÅLFAT, sterling silver. Stockholm, 1961, 856 gram.

Diameter 30,8 cm.

Slitage.

Proveniens

Carl-Eric Björkegrens samling.
Svensk privatsamling.

Formgivare

Atelier Borgila grundades av Erik Fleming år 1921. Firman fick snart en solid kundkrets och dess arbeten kännetecknandes av hög kvalitet kombinerat med stilfull elegans. Firman övertogs år 1959 av sonen Lars Fleming vilken framgångsrikt fortsatte verksamheten ända fram till år 2005 då firman såldes till Henrik Ingemansson

Klubbat pris
4 000
380
434
Utropspris
5 000 SEK
Budhistorik (4 bud)
24 aug 2019 17:39
4 000 SEK
23 aug 2019 18:21
3 599 SEK
20 aug 2019 6:55
2 222 SEK
19 aug 2019 18:47
1 600 SEK