Kan inte nå servern

Axel Einar Hjorth

(Sverige, 1888-1959)
Axel Einar Hjorth
(Sverige, 1888-1959)

AXEL EINAR HJORTH, karmstol, "Lovö", låg modell, Nordiska Kompaniet.

Betsad furu, smidda järnbeslag, lös dyna klädd i randigt tyg. Höjd 80 cm, sitthöjd 44 cm.

Slitage. Smärre fläckar.

Formgivare

Axel Einar Hjorth räknas som en av Sveriges mest betydande möbelformgivare under Swedish Grace-eran. Han är också känd för att ha formgivit de så kallade sportstugemöblerna i furu.

Axel Einar Hjorths tidiga arbetsgivare var bland annat Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors och Stockholms Hantverksförening. Hjorths stora genombrott kom som chefsarkitekt för Nordiska Kompaniet 1927–1938. Hans första större uppdrag blev Nordiska Kompaniets påkostade monter på världsutställningen i Barcelona år 1929 där det ikoniska skåpet Louis visades. Samma år bryter Hjorth ny mark och skapar parallellt rustika möbler i furu, så kallade sportstugemöbler. Dessa ses idag som en unik form av möbler som lade grunden för en helt ny estetik inom möbeldesign.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
31 000
S
E
K
2 736
E
U
R
2 855
USD
Utropspris
20 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (22 bud)
8
26 aug 2019 18:29
31 000 SEK
3
A
26 aug 2019 18:29
30 000 SEK
3
A
26 aug 2019 11:19
26 000 SEK
5
26 aug 2019 11:19
25 000 SEK
3
25 aug 2019 18:48
24 000 SEK
5
A
24 aug 2019 21:29
23 000 SEK
7
24 aug 2019 21:29
23 000 SEK
5
A
24 aug 2019 13:53
21 001 SEK
6
24 aug 2019 13:53
20 001 SEK
5
A
24 aug 2019 13:53
19 501 SEK
6
24 aug 2019 13:53
19 001 SEK
5
23 aug 2019 16:18
18 501 SEK
2
A
23 aug 2019 16:18
18 001 SEK
2
22 aug 2019 19:39
17 501 SEK
4
22 aug 2019 12:25
17 001 SEK
2
A
22 aug 2019 12:25
17 000 SEK
2
21 aug 2019 13:44
16 500 SEK
3
A
21 aug 2019 13:44
16 000 SEK
2
21 aug 2019 13:44
16 000 SEK
3
21 aug 2019 12:55
15 500 SEK
2
21 aug 2019 6:04
15 000 SEK
1
21 aug 2019 5:58
300 SEK
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Wessman
Stockholm
Anna Wessman
Värderare
+46 (0)708 10 86 14

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice