Kan inte nå servern

Firma Svenskt Tenn

(Sverige, Grundat 1924)
Firma Svenskt Tenn
(Sverige, Grundat 1924)

JOSEF FRANK, taklampa modellnummer 2444, Firma Svenskt Tenn.

Mässing. Tre ljuspunkter. Diameter ca 55, höjd 35 cm.

Slitage. Fläckar. Ej funktionstestad.

Formgivare

Svenskt Tenn är en exklusiv inredningsfirma grundad 1924 av Estrid Ericson och Nils Fougstedt. Vid starten producerades främst tennföremål men från 1930-talet och framåt började inredningsföremål i andra material att tillverkas. Arkitekten Josef Frank är en av de som främst förknippades med företaget. Hans tyger, armaturer och möbler är idag klassiker. Svenskt Tenns produkter kännetecknas av en sober elegans med ett färgstarkt, personligt formspråk.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
4 600
S
E
K
408
E
U
R
426
USD
Utropspris
2 500 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (21 bud)
11
A
17 aug 2019 12:01
4 600 SEK
12
17 aug 2019 12:01
4 400 SEK
11
A
16 aug 2019 20:08
4 200 SEK
12
16 aug 2019 20:08
4 000 SEK
11
A
16 aug 2019 17:59
3 700 SEK
12
16 aug 2019 17:59
3 500 SEK
11
A
16 aug 2019 16:03
3 300 SEK
12
16 aug 2019 16:03
3 100 SEK
11
15 aug 2019 12:22
1 500 SEK
10
15 aug 2019 10:33
1 400 SEK
9
13 aug 2019 16:52
1 300 SEK
8
A
13 aug 2019 16:52
1 250 SEK
8
13 aug 2019 15:21
1 200 SEK
7
12 aug 2019 18:21
1 100 SEK
5
12 aug 2019 16:28
1 000 SEK
6
12 aug 2019 15:43
900 SEK
5
12 aug 2019 9:51
850 SEK
4
12 aug 2019 9:17
750 SEK
3
12 aug 2019 8:18
500 SEK
2
11 aug 2019 21:44
400 SEK
1
11 aug 2019 19:53
300 SEK
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Kontakt
Christian Olsén
Stockholm
Christian Olsén
Värderare
+46 (0)703 09 56 57

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice