Arne Jones E1299

MAT- och KAFFESERVIS, 37 delar, flintgods. "Fjäril", Rörstrand, 1900-tal.

Flintgods med koppartryckt dekor. Bestående av:
12 djupa tallrikar, diameter 23,5 cm.
3 (2+1) ovala serveringsfat, längd 28-34 cm.
2 såsbåt, , längd 23 cm.
10 tallrikar, diameter 23,5 cm (en med nagg och sprickor, två med spricka).
1 serveringsskål, längd 29 cm.
9 assietter, diameter 17,5 cm (en med nagg).

Slitage, fåtal med nagg, sprickor. Missfärgningar, krackelyr.

Klubbat pris
400
38
43
Utropspris
2 000 SEK
Budhistorik (3 bud)
18 aug 2019 15:48
400 SEK
16 aug 2019 23:12
350 SEK
13 aug 2019 22:09
300 SEK