MAT- och KAFFESERVIS, 37 delar, flintgods. "Fjäril", Rörstrand, 1900-tal.

Flintgods med koppartryckt dekor. Bestående av:
12 djupa tallrikar, diameter 23,5 cm.
3 (2+1) ovala serveringsfat, längd 28-34 cm.
2 såsbåt, , längd 23 cm.
10 tallrikar, diameter 23,5 cm (en med nagg och sprickor, två med spricka).
1 serveringsskål, längd 29 cm.
9 assietter, diameter 17,5 cm (en med nagg).

Slitage, fåtal med nagg, sprickor. Missfärgningar, krackelyr.

Klubbat pris
400
35
37
Utropspris
2 000 SEK
Budhistorik (3 bud)
18 aug 2019 15:48
400 SEK
16 aug 2019 23:12
350 SEK
13 aug 2019 22:09
300 SEK
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

657. Lotte Laserstein, Kvinna med rosa hatt.
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Budhistorik
75 000

ditt bud
70 000

ditt bud
65 000

ditt bud
60 000

ditt bud
55 000

ditt bud
50 000

ditt bud
48 000

ditt bud
46 000

ditt bud
Aktuellt bud:
75 000 SEK