Madeleine Pyk – en samling F769

Yrjö Rosola (rosvall)

(Finland, 1904-1989)
Yrjö Rosola (rosvall)
(Finland, 1904-1989)

YRJÖ ROSOLA, VAS, glas, Karhula/Iittala 1930-tal.

Slipat kristallglas, dekorationsbild med ren. Guldkant från Kultakeskus. Höjd 21 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Karhula-Iittala glasfabrikers presentkatalog 1938, förpackning nr 57, vasen produktnummer 7003.

Klubbat pris
230
2 424
263
Utropspris
300 EUR
Budhistorik (7 bud)
13 okt 2019 16:36
230 EUR
13 okt 2019 16:35
225 EUR
13 okt 2019 16:30
205 EUR
13 okt 2019 16:30
150 EUR
8 okt 2019 16:17
120 EUR
6 okt 2019 3:41
100 EUR
5 okt 2019 15:32
40 EUR