Birger Hahl

(Finland, 1901-1975)
Birger Hahl
(Finland, 1901-1975)

BIRGER HAHL, BORD och STOLAR, ett par, för J. Kutvonens Möbelfabrik, 1930-tal.

Fanerade med masur- samt flambjörk, svartmålade ben.
Bord med rundade hörn och draglåda i sargen. 65x65 cm, höjd 64 cm.
Stolarna med stoppad, löstagbar sits. Sitthöjd 45 cm, totalhöjd 80 cm.

Renoverade. Smärre fanerskador. Repor.

Möbelmässan i Helsingfors 1937.

Klubbat pris
2 600
29 822
2 721
Utropspris
300 EUR
Budhistorik (26 bud)
13 okt 2019 14:48
2 600 EUR
13 okt 2019 14:48
2 550 EUR
13 okt 2019 13:45
2 500 EUR
13 okt 2019 13:39
2 400 EUR
13 okt 2019 13:39
2 300 EUR
13 okt 2019 13:39
1 770 EUR
13 okt 2019 13:39
1 720 EUR
13 okt 2019 13:37
1 550 EUR
13 okt 2019 13:37
1 500 EUR
13 okt 2019 13:37
1 150 EUR
13 okt 2019 13:37
1 100 EUR
13 okt 2019 13:37
770 EUR
13 okt 2019 13:37
750 EUR
12 okt 2019 19:45
430 EUR
12 okt 2019 19:45
410 EUR
12 okt 2019 19:45
220 EUR
12 okt 2019 19:45
200 EUR
12 okt 2019 16:47
190 EUR
12 okt 2019 14:58
180 EUR
12 okt 2019 9:15
170 EUR
9 okt 2019 23:36
160 EUR
9 okt 2019 0:40
150 EUR
7 okt 2019 20:11
140 EUR
6 okt 2019 21:20
130 EUR
5 okt 2019 12:19
111 EUR
5 okt 2019 9:45
101 EUR