Kan inte nå servern

Art Déco

(Frankrike)
Art Déco
(Frankrike)

BORDSLAMPA, Art déco, stämplad Limousin, Paris 1920-tal.

Höjd 58 cm.

Sliten patina. Stensockel med nagg i kanten baktill. Ej funktionstestad.

Formgivare

Art Déco, eller Arts Décoratifs, är en klassicerande dekorationsstil vars namn härstammar från världsutställningen i Paris 1925 (Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes). Stilen uppstod tidigare, redan under 1910-talet. Art Décon karaktäriseras av ett avskalat formspråk med geometriska former, starka färger och kontraster. Inspiration hämtades från antiken och öppnandet av Tutankhamuns grav 1922. Det tidiga 1800-talets empire återspeglades också i art décons formspråk. I Sverige var stilen något mer återhållsam och arkitekturen kallas ofta "20-talsklassicism" eller "Swedish grace".

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
1 460
E
U
R
16 746
S
E
K
1 528
USD
Utropspris
300 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (42 bud)
13
A
13 okt 2019 15:43
1 460 EUR
16
13 okt 2019 15:43
1 410 EUR
13
A
13 okt 2019 15:34
1 360 EUR
16
13 okt 2019 15:34
1 310 EUR
13
A
13 okt 2019 15:34
1 260 EUR
16
13 okt 2019 15:34
1 210 EUR
13
A
13 okt 2019 15:25
1 160 EUR
16
13 okt 2019 15:25
1 110 EUR
13
13 okt 2019 7:58
1 060 EUR
15
13 okt 2019 7:19
1 010 EUR
13
13 okt 2019 2:42
990 EUR
11
12 okt 2019 21:50
970 EUR
13
12 okt 2019 0:19
810 EUR
14
11 okt 2019 20:41
790 EUR
13
10 okt 2019 22:24
770 EUR
11
A
10 okt 2019 22:24
750 EUR
11
A
9 okt 2019 9:12
686 EUR
12
9 okt 2019 9:12
666 EUR
11
8 okt 2019 20:11
640 EUR
12
7 okt 2019 21:35
620 EUR
11
A
7 okt 2019 21:35
600 EUR
11
7 okt 2019 20:59
530 EUR
10
A
7 okt 2019 20:59
510 EUR
10
7 okt 2019 12:28
340 EUR
9
7 okt 2019 10:55
320 EUR
6
6 okt 2019 23:19
300 EUR
8
6 okt 2019 19:58
280 EUR
7
6 okt 2019 10:10
260 EUR
6
6 okt 2019 8:26
240 EUR
5
5 okt 2019 11:48
220 EUR
4
5 okt 2019 10:32
200 EUR
3
A
5 okt 2019 10:32
190 EUR
3
4 okt 2019 22:53
180 EUR
2
A
4 okt 2019 22:31
170 EUR
2
4 okt 2019 19:51
160 EUR
1
A
4 okt 2019 19:50
150 EUR
2
4 okt 2019 19:50
150 EUR
1
A
4 okt 2019 19:50
140 EUR
2
4 okt 2019 19:50
130 EUR
1
A
4 okt 2019 19:50
120 EUR
2
4 okt 2019 19:50
110 EUR
1
4 okt 2019 19:21
100 EUR
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Kontakt
Nan Munsterhielm-Jarjis
Helsingfors
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice