Kan inte nå servern

Art Déco

(Frankrike)
Art Déco
(Frankrike)

BORDSLAMPA, Art déco, stämplad Limousin, Paris 1920-tal.

Höjd 58 cm.

Sliten patina. Stensockel med nagg i kanten baktill. Ej funktionstestad.

Formgivare

Art Déco, eller Arts Décoratifs, är en klassicerande dekorationsstil vars namn härstammar från världsutställningen i Paris 1925 (Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes). Stilen uppstod tidigare, redan under 1910-talet. Art Décon karaktäriseras av ett avskalat formspråk med geometriska former, starka färger och kontraster. Inspiration hämtades från antiken och öppnandet av Tutankhamuns grav 1922. Det tidiga 1800-talets empire återspeglades också i art décons formspråk. I Sverige var stilen något mer återhållsam och arkitekturen kallas ofta "20-talsklassicism" eller "Swedish grace".

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
1 460
E
U
R
16 615
S
E
K
1 550
USD
Utropspris
300 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (42 bud)
13
A
13 okt 2019 15:43
1 460 EUR
16
13 okt 2019 15:43
1 410 EUR
13
A
13 okt 2019 15:34
1 360 EUR
16
13 okt 2019 15:34
1 310 EUR
13
A
13 okt 2019 15:34
1 260 EUR
16
13 okt 2019 15:34
1 210 EUR
13
A
13 okt 2019 15:25
1 160 EUR
16
13 okt 2019 15:25
1 110 EUR
13
13 okt 2019 7:58
1 060 EUR
15
13 okt 2019 7:19
1 010 EUR
13
13 okt 2019 2:42
990 EUR
11
12 okt 2019 21:50
970 EUR
13
12 okt 2019 0:19
810 EUR
14
11 okt 2019 20:41
790 EUR
13
10 okt 2019 22:24
770 EUR
11
A
10 okt 2019 22:24
750 EUR
11
A
9 okt 2019 9:12
686 EUR
12
9 okt 2019 9:12
666 EUR
11
8 okt 2019 20:11
640 EUR
12
7 okt 2019 21:35
620 EUR
11
A
7 okt 2019 21:35
600 EUR
11
7 okt 2019 20:59
530 EUR
10
A
7 okt 2019 20:59
510 EUR
10
7 okt 2019 12:28
340 EUR
9
7 okt 2019 10:55
320 EUR
6
6 okt 2019 23:19
300 EUR
8
6 okt 2019 19:58
280 EUR
7
6 okt 2019 10:10
260 EUR
6
6 okt 2019 8:26
240 EUR
5
5 okt 2019 11:48
220 EUR
4
5 okt 2019 10:32
200 EUR
3
A
5 okt 2019 10:32
190 EUR
3
4 okt 2019 22:53
180 EUR
2
A
4 okt 2019 22:31
170 EUR
2
4 okt 2019 19:51
160 EUR
1
A
4 okt 2019 19:50
150 EUR
2
4 okt 2019 19:50
150 EUR
1
A
4 okt 2019 19:50
140 EUR
2
4 okt 2019 19:50
130 EUR
1
A
4 okt 2019 19:50
120 EUR
2
4 okt 2019 19:50
110 EUR
1
4 okt 2019 19:21
100 EUR
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Kontakt
Nan Munsterhielm-Jarjis
Helsingfors
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

265. Axel Einar Hjorth, pall, "Skoga", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
Fair warning
38 000
 
SEK
ditt bud
36 000
 
SEK
ditt bud
34 000
 
SEK
ditt bud
Fair warning
Fair warning
32 000
 
SEK
ditt bud
30 000
 
SEK
ditt bud
28 000
 
SEK
ditt bud
26 000
 
SEK
ditt bud
24 000
 
SEK
ditt bud
Aktuellt bud:
38 000 SEK