Madeleine Pyk – en samling F769

Art Déco

(Frankrike)
Art Déco
(Frankrike)

TAKLAMPA, art déco, 1930-tal.

Kromad stomme, delvis svärtat skaft. Tre ljuspunkter med kupor av tonat glas. Diameter ca 50, total höjd 90 cm.

Smärre slitage. Ej funktionstestad. Kupor med smärre nagg.

Formgivare

Art Déco, eller Arts Décoratifs, är en klassicerande dekorationsstil vars namn härstammar från världsutställningen i Paris 1925 (Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes). Stilen uppstod tidigare, redan under 1910-talet. Art Décon karaktäriseras av ett avskalat formspråk med geometriska former, starka färger och kontraster. Inspiration hämtades från antiken och öppnandet av Tutankhamuns grav 1922. Det tidiga 1800-talets empire återspeglades också i art décons formspråk. I Sverige var stilen något mer återhållsam och arkitekturen kallas ofta "20-talsklassicism" eller "Swedish grace".

Klubbat pris
2 000
190
217
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (5 bud)
11 okt 2019 18:36
2 000 SEK
5 okt 2019 21:31
1 850 SEK
5 okt 2019 8:29
1 000 SEK
4 okt 2019 21:53
600 SEK
4 okt 2019 19:33
500 SEK
Christian Olsén
Christian Olsén
+46 (0)703 09 56 57