Art Déco

(Frankrike)
Art Déco
(Frankrike)

BOKSTÖD, ett par, patinerad metall och marmor, art déco, 1930-tal.

Dekor av liggande kvinnor. Längd 13, höjd 11 cm.

Åldersrelaterat slitage. Smärre nagg.

Formgivare

Art Déco, eller Arts Décoratifs, är en klassicerande dekorationsstil vars namn härstammar från världsutställningen i Paris 1925 (Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes). Stilen uppstod tidigare, redan under 1910-talet. Art Décon karaktäriseras av ett avskalat formspråk med geometriska former, starka färger och kontraster. Inspiration hämtades från antiken och öppnandet av Tutankhamuns grav 1922. Det tidiga 1800-talets empire återspeglades också i art décons formspråk. I Sverige var stilen något mer återhållsam och arkitekturen kallas ofta "20-talsklassicism" eller "Swedish grace".

Klubbat pris
4 200
366
383
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (16 bud)
11 okt 2019 18:24
4 200 SEK
11 okt 2019 18:23
4 000 SEK
11 okt 2019 18:23
4 000 SEK
11 okt 2019 17:48
3 800 SEK
7 okt 2019 8:10
3 600 SEK
6 okt 2019 23:18
3 400 SEK
6 okt 2019 20:01
3 200 SEK
6 okt 2019 8:15
3 000 SEK
5 okt 2019 23:11
2 800 SEK
5 okt 2019 23:10
2 600 SEK
5 okt 2019 23:10
2 600 SEK
5 okt 2019 23:10
2 400 SEK
5 okt 2019 23:10
2 200 SEK
5 okt 2019 23:10
2 000 SEK
5 okt 2019 23:10
1 900 SEK
4 okt 2019 16:46
1 800 SEK
Christian Olsén
Christian Olsén
+46 (0)703 09 56 57