ARTHUR PERCY, TESERVIS, 15 delar, flintgods, "Grand", Gefle samt Upsala-Ekeby, modellen formgiven 1930.

12 tekoppar med asietter samt sockerskål, gräddkanna och tekanna. Dekor av guldbeklädd kant.
Tekoppens diameter 10,5 cm, höjd 5,5 cm. Asiettens diameter ca 16 cm.
Tekannans längd ca 23 cm, bredd ca 12 cm och höjd ca 10,5 cm.
Sockerskålens längd ca 14,5 cm, bredd ca 8,5 cm och höjd ca 8 cm.
Gräddkannans längd ca 12,5 cm, bredd ca 6,5 cm och höjd ca 8,5 cm.

Smärre slitage, repor och märken. Mindre krackelyr. Nagg på en kopp. Hårfin spricka och nagg på en asiett.

Klubbat pris
180
2 065
188
Utropspris
250 EUR
Budhistorik (7 bud)
13 okt 2019 13:37
180 EUR
13 okt 2019 8:47
170 EUR
13 okt 2019 8:42
150 EUR
13 okt 2019 8:42
130 EUR
12 okt 2019 19:09
100 EUR
5 okt 2019 11:11
80 EUR
4 okt 2019 20:24
35 EUR