Heini Riitahuhta

(Finland, Född 1975)
Heini Riitahuhta
(Finland, Född 1975)

HEINI RIITAHUHTA, vas/ljusstake, porslin, Pro Arte 4/10 2013, signerad Heini Riitahuhta.

Polykrom dekor.
Vas; höjd 36 cm. Ljusstake; höjd 19 cm. Total höjd 51 cm.

Helhetsintrycket är gott.

Proveniens

Ur konstnärens egen samling.

Paris Design Week 2018 NID Back to Basics 59 rue de Bretange France
Heini Riitahuhta x Kristiina Uusitalo, 24.11-10.1.2018 Nordic Art Gallery, Antibes, France
Ligne du Temps;Group exhibition in Gallerie Helenbeck Nizza, France 19.3-30.4.2016
Nordic Passion at the Seoul Museum of Art, South Korea 22.10.2013-16.2.2014
Summer Love, Artek meets Lokal, Helsinki; Finland 10.7-15.8.2014
Arabia Art&Design, Artium Fukuoka Japan produced by Curators Inc. 12.7.2013-13.1.2014

Klubbat pris
920
10 497
957
Utropspris
900 EUR
Budhistorik (30 bud)
30 jun 2019 18:48
920 EUR
30 jun 2019 18:45
900 EUR
30 jun 2019 18:45
890 EUR
30 jun 2019 18:42
870 EUR
30 jun 2019 18:42
850 EUR
30 jun 2019 18:42
830 EUR
30 jun 2019 18:42
810 EUR
30 jun 2019 18:41
790 EUR
30 jun 2019 18:40
770 EUR
30 jun 2019 18:05
750 EUR
30 jun 2019 17:24
730 EUR
30 jun 2019 17:23
710 EUR
30 jun 2019 17:23
710 EUR
30 jun 2019 17:22
690 EUR
30 jun 2019 17:22
670 EUR
30 jun 2019 17:22
650 EUR
30 jun 2019 17:22
630 EUR
30 jun 2019 17:21
610 EUR
30 jun 2019 17:21
590 EUR
30 jun 2019 17:21
570 EUR
30 jun 2019 17:21
550 EUR
30 jun 2019 17:20
530 EUR
30 jun 2019 17:20
510 EUR
30 jun 2019 14:39
490 EUR
29 jun 2019 22:51
470 EUR
29 jun 2019 17:18
450 EUR
29 jun 2019 11:15
400 EUR
28 jun 2019 23:03
350 EUR
28 jun 2019 19:05
300 EUR
22 jun 2019 16:30
200 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977