1161432
Henry B. Goodwin
(Tyskland, 1878-1931)
Henry b. goodwin, 2 st signerade gelatinsilverfotografier med motiv från mysingen och hundar på stranden.

HENRY B. GOODWIN, 2 st signerade gelatinsilverfotografier med motiv från Mysingen och hundar på stranden

Oramade. Två gelatinsilverfotografier uppklistrade på grovt fiberpapper. Med titlar osv i blyerts på monteringen. Troll och Tott vid badstranden 1921, bildyta 20 x 18 cm. Mysingen, bildyta 20,2 x 30,7 cm.

Pappersnötning. Obetydligt ytslitage.

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57

Slutpris
2 000
192
228
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (4 bud)
18 jun 2019 15:38
2 000 SEK
16 jun 2019 11:33
550 SEK
15 jun 2019 9:46
500 SEK
14 jun 2019 11:57
300 SEK