Contemporary Online

Välkommen till Contemporary Online!

Detta är en specialauktion med svensk och internationell samtida konst, omsorgsfullt utvalt av Bukowskis specialister. Auktionen är ett komplement till vår stora slagauktion i november och kan fungera som ett första steg in i konstsamlandet. Den samtida konsten rör sig mellan flera olika tekniker och material och vi är på denna temaauktion särskilt stolta över att kunna erbjuda en extra fin avdelning med grafik och fotografi. Bland höjdpunkterna finns fem serigrafier från Andy Warhols "Flower"-serie samt verk av Takashi Murakami och Tracey Emin. Bland de drygt 50 konstverken finns även fina fotografier av bl.a. Christer Strömholm, Anders Petersen och Norman Seeff. Om du är på jakt efter samtida måleri så kanske verk av Patrik Andiné, Willem Andersson eller Sigrid Sandström kan locka till budgivning.

40 föremål
JAN HÅFSTRÖM, signerad Jan Håfström och daterad 1978.
Klubbat pris
14 400 SEK
Utropspris
18 000 SEK
JOCKUM NORDSTRÖM, litografi, 1999, signerad med blyerts 21/140,
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
TAKASHI MURAKAMI, offset, sign och numr 26/300.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
NORMAN SEEFF, silvergelatin fotografi, signerat a tergo.
Klubbat pris
36 900 SEK
Utropspris
10 000 SEK
JOCKUM NORDSTRÖM,  litografi, 1999, signerad med blyerts 59/140.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
JOCKUM NORDSTRÖM, litografi, 1999, signerad med blyerts 79/140,
Klubbat pris
15 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
LENA CRONQVIST, teckning signerad och daterad 91.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
WOLFGANG TILLMANS, inkjet print, signerad, numrerad 2/25+5 AP.
Klubbat pris
19 011 SEK
Utropspris
20 000 SEK
PÅL SVENSSON, skulptur signerad och daterad 91.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
ANNA FINNEY, olja på duk, signerad och daterad 1997 a tergo.
Klubbat pris
7 100 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ANNA BJERGER, Utan titel, akvarell.
Klubbat pris
7 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
LG LUNDBERG, olja på duk signerad och daterad 1976.
Klubbat pris
9 300 SEK
Utropspris
10 000 SEK
KATARINA LÖNNBY, blandteknik signerad och daterad 02.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK