Pål Svensson

(Sverige, Född 1950)
Pål Svensson
(Sverige, Född 1950)

PÅL SVENSSON, skulptur signerad och daterad 91

"Kubisk fossil", 36x23x40 cm

Obetydligt ytslitage.

Konstnär

Svensson, Pål f. 1950 i Göteborg. Svensk skulptör. Utbildad på Konsthögskolan Valand i Göteborg från 1979, där han arbetade med installationer, som förändrade hans rumsuppfattning. 1983 kom han i kontakt med diabas vid ett symposium, en sten som han noggrant utforskade. Han greps av stenens starka uttryck och sökte dess motsats, att ställa det hårda mot det mjuka, det fina mot det grova, det våta mot det torra. Han samarbetar med arkitekter och vill gärna komma in i ett tidigt stadium av skapandet. Han har utfört en rad offentliga skulpturer i sten.

Klubbat pris
11 500
1 020
1 076
Utropspris
10 000 SEK
Budhistorik (20 bud)
9
22 sep 2019 19:16
11 500 SEK
22 sep 2019 19:13
11 000 SEK
8
22 sep 2019 13:20
10 500 SEK
22 sep 2019 13:20
10 500 SEK
8
22 sep 2019 13:04
9 800 SEK
22 sep 2019 13:04
9 600 SEK
8
22 sep 2019 13:04
9 400 SEK
22 sep 2019 13:04
9 200 SEK
8
22 sep 2019 10:44
8 900 SEK
21 sep 2019 1:39
8 700 SEK
19 sep 2019 23:46
8 500 SEK
19 sep 2019 23:46
8 400 SEK
18 sep 2019 9:18
8 200 SEK
15 sep 2019 20:11
8 000 SEK
15 sep 2019 10:54
7 000 SEK
15 sep 2019 7:16
6 500 SEK
14 sep 2019 22:25
6 200 SEK
14 sep 2019 9:19
6 000 SEK
14 sep 2019 8:11
5 000 SEK
13 sep 2019 19:30
3 000 SEK

Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
Teamleader
+46 (0)767 81 06 13