1178188
Patrik Andiné
(Född 1968)
Patrik andinÉ, olja på duk, signerad andiné samt signerad a tergo.

PATRIK ANDINÉ, olja på duk, signerad Andiné samt signerad a tergo.

"Andakt", 2013. 70 x 95 cm.

Proveniens

Lars Bohman Gallery, Stockholm.

Lars Bohman Gallery, Stockholm, "Panorama", 23 augusti - 22 september 2013.

Övrigt

Patrik Andinés bildvärld är ofta berättande och han skapar särpräglade miljöer i främmande landskap. Andiné avbildar verkligheten samtidigt som han konstruerar en surrealistisk bild. De är oerhört detaljrika. Här finns också ett kusligt och erotiskt drag, som skapar en osäkerhet om bildens egentliga betydelse. Det här är ett långsamt måleri, väl uppbyggt, med ett djup i färglagren som nås med en extrem noggrannhet likt målningar från tidigare sekel. En renässansmästare i samtiden!

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist konst
+46 (0) 739 400 827

Slutpris
45 000
4 175
4 644
Utropspris
50 000 SEK
Budhistorik (14 bud)
22 sep 18:33
45 000 SEK
22 sep 18:32
44 000 SEK
22 sep 17:59
42 000 SEK
22 sep 16:36
36 000 SEK
22 sep 14:24
35 000 SEK