Aloys Würth, stekfat med huv, silver, Wien omkring 1820.

Fatet slätt med räfflad bandkant, huven med två stämplade bårder av bladstav, stor kotteknopp i bladkrans, sidorna med pålödd medaljong med Sachsens vapen under kunglig krona. Fatets längd 55 cm, huvens höjd 27 cm, total vikt 4.300 gram.

Slitage.

Utropspris
30 000 SEK