Arne Jones E1299

Sockerskålar, ett par, otydliga stämplar, Sverige 1700-talets slut.

Senare importstämplar. Ovala, på rektangulär bas med nollagaller och kulfötter, livet med pålaggda antikiserande medaljonger, uppsvängda hänklar. Längd 20 cm, höjd 17 cm, total vikt 530 gram.

Lagningar, slitage.

Utropspris
4 000 SEK