Simson Ryberg, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1787. Gustavianska.

Kolonnskaft, på rund fot, dekor av pärlstav och stansade brodyrer. Urnformad, godronnerad ljuspipa, manschetter med stämplar. Höjd 21,5 cm, vikt 667 gram.

Lätt slitage.

Utropspris
60 000 SEK