Henrik Wittkopf d y, bägare, silver, Stockholm 1761.

Delvis förgylld. Konande på kälad fot med svängda knäckar, dekor av vågband, stansad lambrequin samt graverade rocailler. Initialer. Höjd 17 cm, vikt 280 gram.

Slitage.

Utropspris
6 000 SEK