Kan inte nå servern

Nordiska Kompaniet

(Sverige, Grundat 1902)
Nordiska Kompaniet
(Sverige, Grundat 1902)

NK, Nordiska Kompaniet, bestickuppsättning, 263 delar, silver, Stockholm 1917. Modell Chippendale.

Graverat spegelmonogram. Bestående av:
24 bordsskedar längd 18 cm
36 bordsgafflar längd 17 cm
24 bordsknivar längd 21,5 cm
24 matskedar längd 22 cm
36 matgafflar längd 21 cm
24 matknivar längd 26 cm
23 kaffeskedar längd 11 cm
25 teskedar längd 13 cm
23 fruktgafflar längd 15 cm
24 fruktknivar längd 16,5 cm

Total vikt inkl stålblad 11400 gram.

Fiskbestick i nysilver medföljer;
24 fiskgafflar nysilver längd 18,5 cm
24 fiskknivar nysilver längd 21,5 cm

Smärre slitage. Gravyr.

Formgivare

Nordiska Kompaniets möbeltillverkning startade 1902 i en fabrik i Nyköping. Företaget kallades NK:s Verkstäder och fanns kvar till 1973. Där samlades alla led i möbel- och inredningstillverkningen under ett tak. All inredning till det nya varuhuset tillverkades på fabriken och kunder kunde beställa anpassade möbler. Arkitekten Carl Bergsten var en tid chefsarkitekt och mot slutet av 1920-talet tillträdde Axel Einar Hjorth som chef för NK:s möbelavdelning.

Läs mer
Auktionen avslutades
Har du ett liknande föremål du vill få värderat? Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.
Utropspris
75 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Köpinformation