Ivar Arosenius

(Sverige, 1878-1909)
Ivar Arosenius
(Sverige, 1878-1909)

IVAR AROSENIUS, akvarell och blyerts, signerad och daterad 02.

Porträtt av kvinna med hatt och boa. 11 x 10 cm.

Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Bukowski Auktioner no 11, 1968, kat nr 281.
Bukowski Auktioner, 27 april, 1984, kat nr 274.

”Ivar Arosenius (1878–1909) var den typiske bohemen, en image han själv gärna odlade. Han levde ett kort men intensivt liv i ett självvalt utanförskap, ofta på krogen. Arosenius frenesi kan förklaras av frustration. Han led av blödarsjuka, en åkomma som tog hans liv när han var blott 30 år gammal. Efter mötet med konstnären Eva Adler 1905 levde han ett något lugnare liv. De fick dottern Lillan, som Arosenius kom att tillägna sitt kanske mest kända verk, ”Kattresan”.
Arosenius målade helst mindre verk i akvarell och gouache. Han tyckte att oljemåleriet var ett för anspråksfullt medium för hans intentioner.”
Ur DN-recension 22/8 2005, utställningen på Nordiska Akvarellmuseet 2005

Flera av Ivar Arosenius betydande porträttmålningar finns idag i Nationalmuseums samlingar i Stockholm. Auktionens målning är inte tidigare utställd på museum.

Svenska Akademiens nye ständige sekreterare Mats Malm driver det pågående projektet Aroseniusarkivet.se. Det är ett nyskapande digitalt museum om konstnären Ivar Arosenius.

Utropspris
15 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962