Tommy Hilding

(Sverige, Född 1954)
Tommy Hilding
(Sverige, Född 1954)

TOMMY HILDING, olja på duk, signerad och daterad -81.

Innergård. 53 x 45 cm.

Helhetsintrycket är gott.

Proveniens

Galleri Heland, Stockholm

Tommy Hilding är förtjust i 1800-talets landskapsmåleri och låter sig gärna inspireras av dessa i många fall regisserade vyer. I dagens figurativa måleri kan han se många paralleller med vad konstnärer gestaltade för mer än hundra år sedan. Ljuset är viktig liksom komposition och balans. I Moderna Museets samling ingår fyra verk av Tommy Hilding. Dessa verk donerades 2010 till Moderna Museet av svenske FN-ambassadören och diplomaten Sverker Åström (1915-2012).

"Utmärkande för Tommy Hildings målarkonst är hans förmåga att skickligt foga samman många lager till en sammansatt, komplex helhet. Olika skikt tycks beslöja varandra. I vissa partier kan detta intensiva oljemåleri trots allt påminna om akvarellens genomskinlighet. Ibland finns där en distanserande verkan. Något i dessa dukar håller samtidigt betraktaren på avstånd från själva motivet.

Den avbildade världen blir därför inte mer verklig än ett minne som successivt vittrar sönder under tidens skoningslösa påverkan. På ett liknande sätt som en gång Ola Billgren, Dick Bengtsson eller Max Book anknyter Hilding till romantikens visuella retorik, som postmodernismen gärna refererar till.”
Ur recension i Svenska Dagbladet, Joanna Persman

Hösten 2019 visar Galleri Magnus Karlsson nya målningar av Tommy Hilding.

Utropspris
20 000 SEK

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962